Kluci, poslední písničku (2016)


KLUCI, POSLEDNÍ PÍSNIČKU

Dobrovolná revue

Digital release 2016

CELÉ DVOJALBUM JE K POSLECHU NA WEBU BANDZONE

CD 1

01 Dej mi lakinu (intro)
Záznam ze zkušebny
02 West
Adam a DR
03 Šantán
Adam a DR/Adam
04 Píseň zoufalé noci/Hvězdy
Adam a DR/S. K. Neumann
05 Deprese
Adam, Vojta a DR/Adam
06 Nudnej patron blues
Michal/Michal
07 Moje koně
Vojta/Vojta
08 Neříkej Monice, co dneska píšou v černý kronice
Vojta/Michal
09 Ptáčefolk
Adam
10 Ptáče
Adam/Michal
11 Ganga
Vojta a DR/Adam
12 Hroby
Michal/Michal
13 Das Volkslied
Adam/R. M. Rilke
14 Milenka
Vojta/Vojta
15 Vlak na nehty
Michal/Michal

CD 2

01 Mašinka
DR/Vojta, Michal
02 LeCorbusier
Vojta, Adam/Vojta, Adam
03 Španělská
Adam, Vojta a DR/Vojta
04 Sebevrah
Adam/Adam
05 Sixties
Vojta/Vojta, Michal
06 Divoký včely
Adam/Adam
07 Kde se punk hrál
Adam/Vojta
08 Pálenka
Vojta/Vojta
09 Štěpka
Adam, Vojta a DR/Vojta
10 Mňága
Adam a DR/Vojta
12 Lucerna
Adam a DR/Vojta, Michal
13 Dálnice
Dobrovolná revue (archivní nahrávka ze zkušebny)

Michal Bystrov: zpěv, foukací harmonika, vokály
Jiří Hnilica: zpěv, africký buben, vokály
Adam Hnojil: zpěv, baskytara
Vojtěch Kouřímský: zpěv, kytary, baskytara, perkuse, vokály
Jan „Johnny“ Prokop: zpěv, bicí, vokály
Jiří Zápotocký: bicí

Na archivní nahrávce ve skladbě Dálnice hraje na kytaru také Martin Valdauf.

SLEEVENOTE

Skupina Dobrovolná revue vznikla v roce 1998 přerodem ze skupiny, která si říkala Host. V prvotní sestavě hráli: Adam Hnojil (baskytara), Vojtěch Kouřímský (elektrická kytara), Jan „Johnny“ Prokop (bicí) a Martin Valdauf (elektrická a elektroakustická kytara). Několik prvních koncertů s kapelou odzpívala Lucie Petráčková. Později se přidali Michal Bystrov (zpěv, foukací harmonika, elektroakustická kytara), Jiří Hnilica (africký buben) a na krátký čas také bubeník Jiří Zápotocký, kdy kapela hrála se dvěma bicími soupravami.

Do historie skupiny se vepsaly především dvě pražské zkušebny: sklep letňanského baráčku, kde vznikla podstatná část repertoáru, a pak suterén nuselského činžáku, nazývaný Qéčko, kde Dobrovolná revue zkoušela společně s punkovou skupinou NDA (Nechci Do Armády).

Dalším klíčovým bodem byl žižkovský vrch Parukářka, Adamova domovská hospoda a poutní místo undergroundových muzikantů s Jardou Švecem v čele.

Jedna z mála zmínek o kapele, již bylo jeden čas možné najít na internetu, byla recenze jakési hudební akce z Babic u Havlíčkova Brodu, kde se psalo, že celkem zdařilý večer zkazila kapela Dobrovolná revue.

Mezi úspěšná vystoupení patřil třeba koncert v hospodě Na cvičáku, kde si podroušené publikum s chutí zapařilo.

Skupina se rozpadla v roce 1999 po odchodu Johnnyho Prokopa a Martina Valdaufa. Adam Hnojil to po létech komentoval slovy: „Byla to škoda, protože v tu dobu už jsme skoro uměli hrát.“

Nahrávka Kluci, poslední písničku vznikala v období let 2014 až 2016. Jsou na ní písně, které za dobu existence Dobrovolné revue vnikly. Část je v originální podobě – s hudbou, textem i aranžemi jako kdysi (převážně CD1), u části se časem upravoval či změnil text, nebo se jedná o původní motivy, které jsme při této příležitosti po létech dodělali (převážně CD2).

I když většina někdejších členů Dobrovolné revue se v době, kdy tato nahrávka vznikala, věnovala naplno jiným věcem než muzice, nakonec se většina uvolila a dala do „projektu“ svůj čas i um. Z výše zmiňovaných osmi lidí se do nahrávání nakonec nezapojili jen Martin a Lucie, které se nepodařilo sehnat či přemluvit.

Akustickým výletem do „tehdá“ je začátek a závěr desky. Jedná se o záznamy ze zkušebny či z koncertu. Částečně ze zkušebny a částečně z koncertu je i závěr skladby Lucerna. Slova Jardy Švece, který vystoupení na Parukářce 5. září 1998 zvučil, pak dala této nahrávce název.

Zvláštní poděkování patří Davidu Titěrovi, který dal hudebnímu počinu, který vznikal ve víceméně amatérských podmínkách, finální zvuk.

Vojtěch Kouřímský, léto 2016