Ty jsi má smršť

Druhé album skupiny Strašidelná loď se zrodilo dlouhých čtrnáct let po předchozí nahrávce Nespouštěj oči z trati. Nabízí jedenáct zásadních skladeb z pera Michala Bystrova, z nichž některé čekaly na své uveřejnění skoro dvě dekády. Je tu i neobvyklá dvojpíseň, inspirovaná životy básníků Vítězslava Nezvala a Karla Hynka Máchy. V písničce Tam, kam s tebou nemůže už vůbec nikdo jít si Michal zazpíval duet se svou dcerou Annou.

Více

Dva večery na Šrámkově Sobotce

V červenci se na festivalu Šrámkova Sobotka uskuteční dva večery za Michalovy účasti. Ve středu 7. 7. proběhne v městském divadle jeho noční koncert s Tamarou Nathovou a Jiřím Šlupkou Svěrákem. Ve čtvrtek 8. 7. v rámci hlavního večerního programu zhlédnou diváci literárně hudební pásmo Michala Bystrova, Jiřího Šlupky Svěráka a Hany Kofránkové Von se rozzlobil, orláb sobě vzal. Řeč bude o podobnosti v českých a světových zlidovělých písních. K dalším hostům letošního ročníku festivalu (na téma folklor) patří Jaroslav Krček, Jarda Svoboda či Vladimír Merta.

Více

Dylan na Vltavě

To se to povídá, když je s kým a o čem. Na webu stanice Vltava poslouchejte u příležitosti osmdesátých narozenin Boba Dylana dvoudílný pořad Akcent s publicisty a překladateli Michalem Bystrovem a Josefem Rauvolfem.

Více

Rozhovor v Ravtu

Nejvíc jsem se naučil od Leonarda Cohena – ne písničkáře, nýbrž básníka. Z jeho psané poezie jsem pochopil, že můžu dát vedle sebe slova jako „God“ a „piss“. A pokud své sdělení vyfutruju smyslem, nic se mi nemůže stát. To byl asi největší objev, který jsem v literatuře učinil.

Více

Rozhovor na Vltavě

Stále platí, že český písňový text nesnese takovou porci banalit jako ten anglický? Jak píše oblíbená mladá generace českých písničkářů a jsou nadále zhudebňováni klasici jako Reynek, Skácel, Hrabě či Kainar? Ptá se ve dvoudílném pořadu Akcent Olga Stehlíková básníka, písničkáře, novináře i „hudebního historika“ Michala Bystrova a také hudebního publicisty a spisovatele Pavla Klusáka.

 

Více

Vyjádření ke knize Josefa Vlčka

Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním (OSA) ve spolupráci s nakladatelstvím Albatros Media vydal v lednu 2021 knihu autorů Josefa Vlčka a Jaromíra Havlíka, inzerovanou jako Příběhy písní. Stalo se tak poté, co spisovatel a hudební publicista Michal Bystrov publikoval po více než 12 let stejnojmennou sérii příběhů o historii a vzniku starých zlidovělých skladeb v různých médiích, počínaje několikaletým seriálem v UNI a velkými materiály v Lidových novinách, Reflexu a Deníku konče. Výsledkem byly tři úspěšné knihy Michala Bystrova Příběhy písní (díl I-III), vydané mezi lety 2009 a 2015 u nakladatelství Galén. Jednotlivé díly zaštítili úvodním slovem Josef Škvorecký, Jiří Černý a Jiří Suchý. Na projektu se podílela řada dalších osobností, například Jiřina Fikejzová, Eduard Krečmar, Miloň Čepelka, Jiří Tichota a další. Knihy se dočkaly desítek kladných recenzí a vedly ke vzniku koncepce alba Wabi & Ďáblovo stádo: Příběhy písní (Supraphon / Tranzistor 2014), na němž účinkují Wabi Daněk, Radůza či Jaromír Nohavica. U tohoto mediálně sledovaného projektu měl Michal Bystrov roli supervizora. Publicista Josef Vlček Michala Bystrova i jeho knihy zná – mimo jiné s ním několik let spolupracoval v redakčním kruhu časopisů Rock & Pop a Rock & All pod vedením Vojtěcha Lindaura (nemluvě o tom, že v nakl. Galén vyšel knižní rozhovor s jeho osobou – Zub času, 2012). Přesto neváhal použít zavedený název. Lze namítnout, že je to název příliš vágní. Ano – jako Babička Boženy Němcové. V jednoduchosti je síla. Nakladatelství Galén včas varovalo vydavatele, že hodlá použít titul někoho jiného, navíc knihy, která se stále prodává. Nelze si tedy myslet, že jde o omyl. V případě, jako je tento, kdy řadu let běžel úspěšný projekt, o němž se ve světě české hudební publicistiky, ale i mezi muzikanty ví a který se dočkal tolika ohlasů, jde přinejmenším o faux pas. A je ironií, že se ho dopustil zrovna Ochranný svaz autorský.

Více

Šťastné a osamělé

Na druhé společné album Osamělých písničkářů vybral Jan Jeřábek patnáct písní s vánoční tematikou – a „osamělost“ v názvu podtrhla i aktuálnost desky. Dílo se zrodilo v době, kdy je všechno jinak, a na Vánoce 2020 budeme snad po letech vzpomínat jako na ty „jiné“, na ty duchovnější. Projektu se zúčastnili Jan Burian, Kittchen, Michal Bystrov, Karel Diepold, Jan Jeřábek, Filip Pýcha, Jiří Smrž, Dagmar Voňková, Jiří Konvrzek, Martina Trchová, Martin E. Kyšperský, Petr Linhart, Marka Míková, Petr Nikl a Petr Váša.

Více

Vladivoj Tomek

Šedesát let po smrti Vladivoje Tomka, posledního politického vězně popraveného v komunistickém Československu, vznikly péčí historika Petra Blažka webové stránky věnované jeho osobě. Vladivoj Tomek byl bratrancem Vladimíra Bystrova, a jeho osud je tudíž pevně spjat s osudy Bystrovovy rodiny.

Více

Dvanáct strun Karla Zicha

Na začátku byla stará, oprýskaná kytara. A dva kamarádi, kteří si vysnili knížku o životě slavného strýce jednoho z nich. Navazovali pomyslné struny, pokusili se ten ztichlý nástroj rozehrát. Kniha Dvanáct strun Karla Zicha z pera Michala Bystrova, Marty Bystrovové a Zdeňka Hazdry by nevznikla, nebýt úzké součinnosti všech žijících členů Zichovy rodiny. Jim patří velký dík a bez nich by nespatřilo světlo světa ani CD plné zvukových pokladů ze zpěvákovy pozůstalosti. Karel Zich na stránkách této knížky ožívá v cenných a jedinečných vyprávěních obou jeho žen, Nataši a Jany Zichové, dětí Adély a Karla i švagrové Dagmar a synovce Otakara. Historii rodu Zichů osvětluje Karlova sestra Marie Bořek-Dohalská. O Karlově profesním životě hovoří kritik Jiří Černý, někdejší šéf kapely Flop Michal Pavlík, zpěvačka Lenka Filipová, hudebník a pedagog Jiří Hlaváč a textař František Novotný. Zichovým začátkům ve skupině Spirituál kvintet i jeho návratu k témuž souboru po sametové revoluci jsou věnovány obsáhlé rozhovory s Jiřím Tichotou a Dušanem Vančurou. Třešinkou na dortu je více než dvacítka kratších vzpomínek Karlových přátel a souputníků včetně Jiřího Bělohlávka, Jiřího Pavlici, Petra Jandy, Marty Kubišové, Michala Prokopa či Zuzany Michnové.

Více

The Worst Of Michal Bystrov & Friends

Už už se zdálo, že snad tyhle songy nikdy nikdo nevyhrabe z prachu. Když tu se konečně díky péči věrného kamaráda, zvukaře Davida Titěry, podařilo remasterovat, rekonstruovat a zachránit téměř dvacítku našich kapelových nahrávek z let 2000 až 2007. Tehdy nám, kteří jsme je pořizovali, bylo dvacet (a něco). Se mi zdá, že jsme od té doby trochu vyměkli… Proměnlivou bandu přátel, se kterou jsem občas vystupoval, jsme dost dlouho nazývali Kostra nostra. Na elektrickou kytaru hráli střídavě Viktor Švagr a Vojta Kouřímský. Perkuse obstarávala Tamara Nathová, která do kapely přivedla i basáka Adama Stivína. Za pianem seděl Ota Zich. Později se naše sestava zúžila na Vojtu a Tamaru, stali jsme se písničkářským triem a pod vlivem jedné pohádky Wilhelma Hauffa jsme si začali říkat Strašidelná loď.

 

Více
1 2 3 8